Jak vybrat svítilnu

Chcete na to jít jinak? Ujasnit si parametry, lámat si hlavu? Podívejme se na parametry, které u svítilen hrají roli:

  1. Světelný výstup (lumeny) – tedy to, kolik světla svítilna celkem vyzáří. Čím více, tím více světla, ale také tepla a kratší životnost baterie. Udává se v lumenech.
  2. Velikost a hmotnost – určuje, zda baterku můžete nosit v kapse, na opasku nebo ji musíte nechávat v batohu či automobilu. Menší svítilnu můžete mít pořád při sobě, větší nabídne větší světelný výstup, ale nebude se vám chtít ji všude tahat.
  3. Baterie aneb použité napájení – v Česku jsou preferované “AA” – tedy tužkové baterie, protože na ně mají lidé běžně nabíječky. Lepší parametry poskytují svítilny s na jednorázové CR123A baterie a nabíjecí 18650 li-ion baterie. Nabízejí nejlepší poměr kapacita/váha/rozměry. A pozor: pro moderní LED svítilny budete potřebovat kvalitní baterie, protože aby svítilna pořádně svítila, je potřeba ji také pořádně napájet. Větší svítilny používají více baterií, takže nabídnou delší dobu svícení a někdy i světelný výstup.
  4. Materiál pouzdra – pořádná LED svítilna také hřeje. Proto se pouzdra dělají z duralu: je lehký, pevný a teplo vodivý. Svítilně nevadí, když s ní fláknete a nepřehřívá se.